۱۵٫ چرا مرتب دانش و توانایی هایت را دست بالا می گیری؟

آگوست, 2018 بدون نظر خلاصه ای از کتاب های موفقیت

خلاصه کتاب هنر شفاف اندیشیدن، بخش ۱۵: اثر بیش اعتمادی

ما چه قدر باید به دانسته های خود اعتماد داشته باشیم؟ هاوارد رایفا و مارک آلپرت، که روان شناس اند، برای پاسخ به این سوال با صدها نفر صحبت کردند. آنها از شرکت کنندگان خواستند مقدار کل تخم مرغ آمریکا را تخمین بزنند. شرکت کنندگان میتوانستند هر بازه ای را که می خواستند انتخاب کنند، اما نباید بیش از دو درصد اشتباه میکردند. نتایج شگفت آور بود. در بررسی نهایی، مشاهده شد به جای دو درصد ،چهل درصد خطا وجود داشت. محققان به این پدیده ی شگفت انگیز بیش اعتمادی می گویند.

بیش اعتمادی در پیشبینی ها هم اتفاق می افتند، مثل پیشبینی وضع بازار بورس در سال آینده یا درآمد شرکت در سه سال آینده. ما دایمأ دانش و توانی های خود را دست بالا می گیریم؛ آن هم به مقدار زیاد. اثر بیش اعتمادی ارتباطی با نتایج نهایی تخمین ندارد، بلکه در آن اختلاف بین آن چه شخص می داند و آن چه فکر میکند می داند مهم است. جالب است بدانید: متخصصان بیش از عامه ی مردم در معرض بیش اعتمادی هستند. اگر از یک استاد اقتصاد بخواهید قیمت نفت را در پنج سال آینده پیشبینی کند، به اندازهی جواب یک نگهبان باغ وحش از واقعیت فاصله خواهد داشت. با این وجود؛ استاد پیشبینی خود را با قطعیت اعلام خواهد کرد.

در نتیجه؛ آگاه باش که تو معمولا دانش خود را دست بالا می گیری. به پیش بینی ها بدبین باش، به خصوص آنهایی که از جانب افراد به اصطلاح متخصص ابراز میشود. با تعیین برنامه هایت، سناریو بدبینانه را درنظر بگیر. این گونه، برای قضاوت واقع بینانه تر از شرایط امکان بهتری داری.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *