۲۹- چرا «نیروی متعادل کننده جهان» مزخرف است؟

آگوست, 2018 بدون نظر خلاصه ای از کتاب های موفقیت

خلاصه کتاب هنر شفاف اندیشیدن، بخش ۲۹: خطای قمارباز

در تابستان۱۹۱۳، اتفاق خارق العاده ای در مونتکارلو افتاد. مردم کنار یک میز رولت جمع شده بودند و آن چه را که به چشم میدیدند باور نمیکردند. توپ بیست بار متوالی روی خانه های سیاه متوقف شد. خیلی از بازیکنان از فرصت استفاده کردند و سریعا پول خود را روی قرمز شرط بستند. ولی توپ روی خانه ی سیاه از حرکت ایستاد. باز هم مردم بیشتری دور میز جمع شدند تا روی قرمز شرط ببندند.

بالاخره این وضعیت باید تغییر میکرد! اما دوباره سیاه بود. دوباره و دوباره. تا چرخش بیست و هفتم طول کشید که بالاخره توپ روی قرمز ایستاد. بازیکنان چند میلیونی روی میز هزینه کرده بودند. بعد از چند بار چرخش، همه ورشکسته شده بودند.

یک سکه سه بار به هوا پرتاب میشود و هر سه بار شیر می آید. فرض کن یکی تو را مجبور کند هزاران دلار روی سکه بعدی شرط ببندی. روی شیر شرط می بندی یا خط؟ اگر مثل بیشتر مردم فکر میکنی، خط را انتخاب خواهی کرد، به رغم این که شیر هم همان اندازه محتمل است. خطای قمارباز باعث میشود فکر کنیم چیزی باید تغییر کند.

پس کمی دقیق تر به وقایع و غیر مستقل اطرافت نگاه کن. وقایعی که کاملا مسقتل باشند فقط در کازینو، جریان بلیط بخت آزمایی و نظریه ها وجود دارد. در دنیای واقعی، در بازار های اقتصادی و تجارت، در مورد آب و هوا و سلامتی، وقایع عموما با هم مرتبط اند، یعنی آن چه تا کنون اتفاق افتاده بر چیز هایی که اتفاق خواهند افتاد اثر خواهند داشت.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *