۱۱- چرا یک نقشه غلط را به نبود نقشه ترجیح می دهیم؟

جولای, 2018 بدون نظر خلاصه ای از کتاب های موفقیت

خلاصه کتاب هنر شفاف اندیشیدن، بخش ۱۱: خطای در دسترس بودن

آیا کلمات انگلیسی که با حرف «K» شروع می شوند بیشتر از کلماتی است که «K» حرف سوم آنهاست؟ جواب: تعداد کلمات انگلیسی که «K» حرف سوم آنهاست بیشتر از دو برابر کلماتی است که با حرف «K» شروع می شوند. چرا بیشتر مردم باور دارند که برعکس آن درست است؟ چون می توانیم به کلماتی که با «K» شروع می شوند سریع تر فکر کنیم. آنها در حافظه ی ما در دسترس ترند.

خطای در دسترس بودن چنین چیزی به ما می گوید: ما با استفاده از مثال هایی که خیلی ساده به ذهن می آیند تصویری از دنیا می سازیم. البته که این کار بیهوده است، چون در واقعیت صرف اینکه یک اتفاق راحت تر به ذهن ما خطور می کند دلیلی بر پر تکرار بودن آن نیست. به خاطر خطای در دسترس بودن است که ما درک و برداشت صحیحی از ریسک ها و خطرات در ذهن خود نداریم.

فرانک سیناترا چه آوازی می خواند؟ «آه، قلب من چه تند می تپد/ و تمامش به این خاطر است که تو اینجا نیستی/وقتی در کنار دختری که عاشقش هستم نباشم/ عاشق دختری می شوم که در کنارم هست!!!» یک مثال عالی از خطای در دسترس بودن. با گذراند وقت خود با کسانی که تجربه و مهارتهایشان با تو متفاوت است، از خود در برابر این اثر محافظت کن. ما برای غلبه بر خطای در دسترس بودن  به ورودی هایی از جانب بقیه نیاز داریم.

منبع: کتاب هنر شفاف اندیشیدن که خطاهای فکری و رفتاری متداولی که ما در زندگی خود داریم را به شیوه ای حرفه ای همراه با مثال های ملموس ارائه می کند و کمک می کند در مسی موفقیت قدم برداریم، موفقیت در تمامی ابعاد زندگی: موفقیت مالی، موفقیت کاری و موفقیت در زندگی

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *