موفقیت از نظر شما چیست؟

فوریه, 2018 بدون نظر مقالات موفقیت

اگر بخواهیم موفقیت را معنا کنیم می توان گفت تعریف موفقیت به اندازه ای روشن و بدون ابهام است که وقتی از افراد مختلف در خصوص موفقیت سوال می شود، خواهند گفت: موفقیت چیزی نیست به جز رسیدن به اهداف مشخص شده.

برای رسیدن به درجه ای از موفقیت که در نتیجه آن بتوانید احساس آرامش و مهمتر از آن احساس رضایت داشته باشید، پیشنهاد می کنیم اولین کار و اقدامی که باید انجام دهید این است که:

یک تعریف شخصی از موفقیت بنویسید  و برای خود مشخص کنید با رسیدن به چه اهدافی شما احساس موفقیت می کنید و از خودتان راضی هستید و احساس آرامش می کنید؟

داشتن تعریف از موفقیت به معنی موفقیت شماست، این تعریف یک تعریف کاملا شخصی است و نیازی نیست برای آن شروع کنید به جستجو و یا مطالعه همین که شما متناسب با شرایط فعلی زندگی خود تعریف دقیقی از موفقیت بدانید این خود مهمترین قدم است و خود به تنهایی به معنای موفق بودن شما است و بعد از اینکه تعریفی از موفقیت داشتید برای کسب موفقیت، نباید منتظر شانس و یا معجزه بود، بلکه باید سعی و تلاش کرد و از حرکت باز نایستاد. ضرب المثل معروفی است که گفته می شود: «از تو حرکت؛ از خدا برکت». کار و کوشش مداوم، رمز پیروزی موفقیت مردان بزرگ بوده و هست. باید اهداف خود را برای رسیدن به این موفقیت بر اساس اولویت مشخص کنید و این خود یعنی ایجاد یک راه برای رسیدن به موفقیت.

فکر می کنید:

  • از لحاظ مالی به چه جایگاهی برسید موفق هستید؟
  • در روابط خود داشتن چه نوع ارتباطاتی احساس موفقیت را برای شما به مراه دارد؟
  • از لحاظ جسمی در شرایطی قرار بگیرید در این زمینه فردی احساس موفقیت می کنید؟
  • در زندگی مشترک خود در چه شرایطی احساس موفقیت می کنید؟

و یک سوال دیگر اینکه:

هنگامی که برخی از موفقیت ها را در این زمینه ها به دست آورید، زمان، پول و انرژی خود را چگونه صرف خواهید کرد؟

امام علی (ع) می فرمایند: «توفیق از جاذبه های پروردگار است». بر این اساس، می توان هر عملی را که باعث رشد انسان به سوی کمال مطلق شود، موفقیت نامید؛ چنان چه وقتی از امام صادق در باره آیه «و ما توفیقی الاّ بالله» سؤال شد، فرمودند: «هنگامی که انسان طاعتی را که خداوند به آن دستور داده است انجام می دهد، چون عمل او موافق دستور خدا می باشد به این دلیل، وی را موفق نامیده اند.»

اگر شما تعریف دقیقی از موفقیت برای خودتان نداشته باشید مثل کشتی است که بدون مقصد در دریا رها شده و گرفتار طوفان و امواج دریا گردیده است. اگر انسان برای تمام مراحل زندگی برنامه ریزی کند و به اشتیاق دست یابی به هدف، تمام افکار و نیروهای پراکنده خود را بر آن متمرکز سازد، زندگی در کام او لذت بخش و شیرین خواهد شد.

انسان دارای ابعاد متفاوتی است که برای رسیدن به موفقیت باید تمام فاکتورهای خود را پیشرفت دهد یک فرد صرفا با پرورش یک بعد وجودی خود موفق محسوب نمی شود بلکه باید تمام زوایای وجودیش را پرورش دهد تا به هدف نهایی خود در زندگی برسد. انسان باید دارای باورهای مثبت باشد و همیشه خود را فردی ببیند که آرزو دارد باشد.افکار منفی فرد را از رسیدن به خواسته ها و اهدافش دور می کند.این افکار از کودکی درون ذهنمان لانه کرده و ما را به سمتی پیش می برد که نمی خواهیم. باورهای ما از کودکی ساخته شده و اگر می خواهیم زندگیمان تغییر کند ابتدا باید باورهایمان را تغییر دهیم.

شکی نیست که تا محرّکی نباشد، حرکتی صورت نمی پذیرد. علاقه به هر کاری، اصلی ترین شرط وقوع آن است. علاقه؛ یعنی انگیزه؛ یعنی عاشق پیش رفت بودن. علاقه، قبل از این که به کاری تعلّق گیرد، باید در خود انسان به کمال مطلوب رسیده باشد؛ بدین معنا که ما خود را دوست داشته باشیم. در این صورت، همین علاقه، محرّکی برای علاقه مندی به کار مورد نظر خواهد بود. ضمن این که باید اعتماد به نفس داشت و در خود روحیه خودباوری را ایجاد نمود زیرا مقوله خود ارزش مندی و خود باوری، از اساسی ترین عوامل در رشد مطلوب شخصیت است. برخورداری از اراده و اعتماد قوی به نفس، رابطه مستقیمی با میزان و چگونگی عزت نفس و احساس خود ارزش مندی فرد دارد.

موفقیت از نظر شما چیست؟

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *