روانشناسی موفقیت

می, 2018 بدون نظر مقالات موفقیت

ممکن است در نگاه اول این طور به نظر برسد که موفقیت چه ارتباطی با روانشناسی دارد و مگر چیزی به اسم روانشناسی موفقیت داریم؟

وقتی انسان می تواند با برنامه ریزی، تحقیق و مطالعه، تلاش و پشتکار به موفقیت برسد پس جایگاه روانشناسی در رسیدن به موفقیت چیست؟
باید گفت که انگیزه موتور حرکت آدمی می باشد و اگر انسان هیچ انگیزه ای نداشته باشد قطعا ادامه زندگی برایش محال است .در واقع باید گفت وقتی انگیزه زندگی صفر می شود انسان به خود کشی فکر می کند به عبارتی باید گفت کسی که غذا می خورد حداقل انگیزه برای ادامه زندگی را داراست…

خوب اکنون به واژه موفقیت می پردازیم و اینکه روانشناسی در چه ابعادی می تواند در این حوزه کمک نماید.
ساده ترین واژه برای موفقیت این جمله است:موفقیت در واقع هر چه نزدیک تر شده به اهدافی است که انسان برای خود ترسیم کرده ایم.خود این جمله کاملا نشانگر این است که موفقیت نسبی است زیرا نسبت به اهدافی که برای خودمان در نظر گرفته ایم مشخص می گردد.اکنون سوال دیگری پیش می آید که چگونه باید اهدافمان را مشخص نمائیم.یکی از مشکلاتی که کرارا در تنظیم اهداف دیده شده است این می باشد که یا اهداف بسیار بزرگ و دست نیافتی هستند که در دراز مدت باعث دلسردی می گردد ویا آن قدر کوچک که اصلا ربطی به موفقیت ندارد.
در واقع باید گفت ترسیم اهداف باید هم چالش بر انگیز باشد و هم منطقی و قابل قبول.یکی از بهترین نمونه هایی که تا کنون جهت تنظیم اهداف ارائه شده است که هم برای اهداف شخصی کاربرد دارد و هم برای اهداف سازمانی الگوی SMART می باشد که علامت اختصاری چند حرف است که در زیر توضیح داده خواهد شد:

S=Specific به معنی کاملا مشخص و معین باشد مثلا قبولی در دانشگاه یا تاسیس یک شغل و…
M=Measurable به معنی قابل اندازه گیری مثلا اگر قرار است موضوع در آمد یا سود یا هر چیز دیگری باشد به چه مقدار دقیقا مثلا در سازمان ها وقتی می گویند افزایش فروش چه قدر؟
A=Achievement یعنی قابل دسترس بودن به این معناست که اصلا خارج از قابلیت های ما این کار یا این موضوع قابل دسترسی هست مثلا امکان اخذ لیسانس دو ساله هست؟
R=Realistic واقع گرایانه یعنی اینکه آیا این هدف جدای از اینکه در عالم خارج قابل دسترسی هست نسبت به امکانات وقابلیت های ما شدنی هست؟مثلا آیا بدون بررسی شرکتی می تواند بگوید ما می خواهیم فروش را سه برابر کنیم؟
T=Time bound یعنی دارای زمان بندی باشد به عنوان مثال ما نمی توانیم بگوئیم می خواهم ماشین بخرم ولی زمانش مشخص نباشد…
اگر بخواهیم بحث را نتیجه گیری نمائیم باید بگوئیم که موفقیت مجموعه ای از تکنیک های روانشناسی و مهندسی است که موتور اولیه آن روانشناسی است.

توصیه های جویس مارتر جهت تسلط بر روانشناسی موفقیت

جویس مارتر (Joyce Marter) که حدود ۲۰ سال از عمرش را در زمینه مباحث تخصصی روانشناسی و موفقیت طی کرده است، ۱۰ توصیه برای تسلط بر روانشناسی موفقیت دارند که در این قسمت برای شما ارائه کرده ایم:

۱- حتما دنبال چرایی کارهای که انجام می دهید باشید!

۲. با آغوشی باز به سمت کامیابی حرکت کنید.

روانشناسی شناختی توصیه می‌کند که افکارمان را پیش از احساسات و رفتارهایمان قرار دهیم. نباید خودتان را با باورهای محدودکننده، به غل و زنجیر بکشید. همان‌طور که دکتر جویس بِرادرز (Joyce Brothers) گفته است: «موفقیت در حقیقت حالتی ذهنی است. اگر می‌خواهید موفق شوید، پس باید به دید شخص موفق به خودتان نگاه کنید.» به قدرت افکارتان اعتماد داشته باشید و همه‌ی خوبی‌ها را به سوی زندگی‌تان هدایت کنید.

۳. تمرکزتان بر روی زمانن حال باشد.

به گذشته احترام بگذارید، از آن بیاموزید و بعد هم رهایش کنید. درباره‌ی آینده هم نگران نباشید. به سراغ قدرت فوق‌العاده‌ی روش‌های ذهن‌آگاهی هم‌چون تنفس عمیق و مدیتیشن بروید. این تمرین‌ها شما را در لحظه‌ی جاری، محکم و پایدار می‌کنند.

۴. هدف داشته باشید و سعی کنید درک کنید که این هدف داشتن چقدر می تواند قدرتمند باشد

وین دایر (Wayne Dyer) می‌گوید: «هدف ما، واقعیت را شکل می‌دهد.» اهداف اصلی زندگی‌تان را شناسایی کنید، آنها را روی کاغذ بیاورید و با آنها زندگی کنید.

۵. دید خود را گسترش دهید

همان‌طور که در روانشناسی ورزشی گفته می‌شود، تجسم مثبت، احتمال موفقیت را افزایش می‌دهد. از خودتان بپرسید اگر چراغ جادو داشتم، چه آرزوهایی می‌کردم. سطح خواسته‌هایتان را بالا ببرید. به دنبال نقاط قوت و توانایی‌هایی در خود بگردید که به دیگران نفع برسانند. روابط «برد-برد» ایجاد کنید تا کائنات با تمام قدرتش از آن حمایت کند. برای خودتان «تابلوی تجسم» درست کنید.

۶. خودتان را هرگز سرزنش نکنید

به صدای درون‌تان توجه کنید و ببینید آیا افکار منفی‌ای وجود دارند که احتمالا ریشه در گذشته داشته باشند یا نه. با «زوم اوت» کردن و فاصله گرفتن، از باورهای منفی جدا شوید و از زاویه‌ی دیگری، به عنوان شخصی بی‌طرف، به این وضعیت نگاه کنید.

۷. همیشه به ابعاد مثب هر قضیه و اتفاقی نگاه کنید و سعی کنید مثبت اندیشی را تمرین کنید

طبق قانون جذب، هر مثبتی، مثبت دیگری را جذب می‌کند. فهرستی از آن چیزهایی که قدردان‌شان هستید تهیه کنید. به جای بدترین منتقد، بهترین مشوق خود باشید.

۸. پذیرفتن را تمرین کنید

انرژی خود را با مبارزه و مقاومت در برابر آنچه نمی‌توانید تغییر دهید (مثل آدم‌ها، احساسات‌شان، رفتارهایشان و…) هدر ندهید. در عوض نیروی خود را جمع کنید برای تغییر آنچه می‌توانید (مثل تفکرتان، رفتارهایتان، حد و مرزهایتان و…). ببخشید و رنج و خشم‌ها را رها کنید؛ این کار را برای آزاد کردن خودتان از این زنجیرها انجام دهید.

۹. به دنبال پیشرفت‌های شخصی و حرفه‌ای‌ باشید

همه‌ی ما گاهی به موانع برخورد می‌کنیم، اما چگونگی واکنش‌مان است که تعیین می‌کند در دور باطل گرفتار شده‌ایم و مدام دور خودمان می‌چرخیم، یا رشد می‌کنیم و بزرگ می‌شویم. به خودتان فرصت بدهید و بدانید که همه‌ی ما انسان هستیم و در جریان. از اشتباهات عبرت بگیرید، انعطاف‌پذیر باشید و با قدرت پیش بروید.

۱۰. خودتان را عاشقانه دوست داشته باشید.

با خودتان مهربان باشید و به خودتان اهمیت بدهید. بین کار و زندگی تعادل ایجاد کنید و شبکه‌ی حمایتی مثبتی برای خود ایجاد کنید. این عشق به خود را با تعهد به دست‌یابی به بزرگترین موفقیت‌هایتان در زندگی نشان دهید.
موفقیت یعنی زندگی با تمام وجود، با صداقت و با شجاعت، آن هم به شیوه‌ای که تا جای ممکن با بهترین‌های خودتان و دیگران هماهنگ شوید.

کتاب های مطرح و پرفروش حیطه روانشناسی موفقیت

امروزه بازار كتاب های روانشناسی موفقیت، انگیزشی و خودیاری بسیار گرم است و افراد زیادی به دنبال كتاب های معروف هستند تا بتوانند به موفقیت برسند.

در ادامه برخی از بهترین كتابهای روانشناسی موفقیت دنيا كه توسط نویسندگان مشهور منتشر شده اند را خدمتتان معرفی کرده ایم و جدایی از این که چه شغل و تخصصی دارید پیشنهاد می کنیم در برنامه ریزی های زمانی خود مانی را برای مطالعه این کتاب ها تخصیص دهید:

 

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *