۱۷- کمتر از چیزی که تصور میکنی در اختیار توست

آگوست, 2018 بدون نظر خلاصه ای از کتاب های موفقیت

خلاصه کتاب هنر شفاف اندیشیدن، بخش ۱۷: توهم کنترل

هر روز کمی قبل از ساعت نه مردی با کلاه قرمز در میدان می ایستاد و کلاهش را با شدت تکان می داد. بعد از پنج دقیقه نا پدید می شد. یک روز مامور پلیس سراغ او رفت و پرسید«چه کار میکنی؟» «دارم زرافه ها را دور نگه می دارم» «اما این جا که زرافه ای نیست» «خب،پس من کارم را خوب انجام داده ام.»

در کازینوها هم وقتی مردم به دنبال اعداد بالاترند، تاس را تا میتوانند محکم می اندازند ولی اگر یک عدد کوچک بخواهند، خیلی با احتیاط این کار را انجام میدهند.

توهم کنترل تمایل به این است که باورکنیم بر چیزی اراده داریم که عمل اصلا تحت اختیارمان نیست. دو محقق به نام های جنکینز و وارد این موضوع را سال ۱۹۶۵ کشف کردند. آزمایش ساده ی آنها از دو کلید و یک لامپ تشکیل شده بود. افراد تحت آزمایش میتوانستند تعیین کنند چه زمانی کلیدها روشن باشد و چه زمانی نباشد. حتا وقتی لامپ ها به صورت تصادفی روشن و خاموش می شد، آنها همچنان فکر میکردند میتواند با زدن کلیدها روی لامپ اثر بگذارند.

و تو؟ آیا همه چیز را تحت کنترل داری؟ احتمالا کمتر از آن چیزی که فکر میکنی. تصور نکن مثل یک امپراتور رومی همه چیز را در زندگی در مشت خود داری. خودت را زیاد از حد خونسرد جلوه نده. بر چیزهای مهمی که واقعا روی شان اثر داری تمرکز کن. درباره ی سایر موارد: هر چه می خواهد بشود، میشود.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *