۲۱- کمتر، بیشتر است

آگوست, 2018 بدون نظر خلاصه ای از کتاب های موفقیت

خلاصه کتاب هنر شفاف اندیشیدن، بخش ۲۱: تضاد انتخاب

خواهرم و همسرش چندی قبل خانه ای ناتمام خریدند. از آن موقع به بعد، نتوانسته ایم راجع به هیچ موضوع دیگری صحبت کنیم. تنها موضوع مورد مکامله ما طی دو ماه گذشته کاشی های دست شویی، سرامیک، گرانیت، سنگ مرمر، فلز، سنگ و انواع کف پوش های شناخته شده بود. به ندرت خواهرم را چنین مشوش دیده ام. «مواردی که باید از بین شان انتخاب کنم بسیار زیادند.» او در حال فریاد زدن دستانش را به نشانه ی تسلیم بالا میبرد و دوباره سراغ کاتالوگ کاشی، همراه همیشگی اش می رود.

و هنوز انتخاب ملاک پیشرفت است. انتخاب، ما را از نظام اقتصادی برنامه ریزی شده و عصر حجری جدا میکند. بله، فراوانی انتخاب ها تو را دچار سرگیجه میکند، ولی باید حدی برای آن متصور شد. وقتی از حد می گذرد، انتخاب های بسیار زیاد کیفیت زندگی را خراب میکند. واژه ی فنی این اتفاق را تضاد انتخاب است. انتخاب های بیشتر منجر به تصمیمگیری های ضعیف تر میشود.

در نهایت، انتخاب های زیاد منجر به نارضایتی بیشتر میشود.چگونه میتوانی مطمئن باشی از بین دویست گزینه ای که احاطه و سردرگمت کرده اند گزینه ی درست را انتخاب میکنی؟ پاسخ این است:

نمیتوانی. هر چه گزینه های بیشتری داشته باشی، نامطمئن تر خواهی بود و متعاقبش ناراضی.

خب، چه میتوانی بکنی؟ قبل از آنکه پیشنهادهای موجود را بررسی کنی، به دقت فکر کن چه می خواهی. معیارهایت را بنویس و کاملا به آن پایبند باش. همچنین درک کن که نمیتوانی تصمیم کاملی بگیری. یاد بگیر یک تصمیم «خوب» را دوست داشته باشی. بله، حتی در مورد شریک زندگی. آیا فقط باید به دنبال بهترین ها بود؟ در عصر تنوع نامحدود، عکس آن صدق میکند. حالت بهینه در شرایط جدید چنین است:

خوب بودن به اندازه کافی (البته به جز من و تو)!

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *