۳۱- چه طور مردم از چند میلیون پولشان خلاص کنیم؟

سپتامبر, 2018 بدون نظر خلاصه ای از کتاب های موفقیت

خلاصه کتاب هنر شفاف اندیشیدن، بخش ۳۱: استدلال استقرایی

سرمایه گذاری سهام الف را می خرد. قیمت سهام به سرعت بالا می رود. او در ابتدا محتاط است. سرمایه گذار حدس می زند «احتمالا باید یک حباب باشد». با ادامه رشد قیمت سهام، مخصوصا از زمان بالا رفتن قیمت، هراس او به هیجان تبدیل میشود؛ «این سهام احتمالا هیچ وقت پایین نمی آید.» بعد از شش ماه، همهی پس انداز زندگی اش را در آن سرمایه گذاری میکند و چشم هایش را روی یک ریسک عظیم میبندد. بعد ها، مرد بهای این سرمایه گذاری احمقانه را میپردازد. او در تله می افتد و در استدلال اسقرایی غرق میشود.

تفکر استقرایی لزوما جاده ای به سمت نابودی نیست، اما میتواند نتایج مخربی نیز داشته باشد. یا این وجود، نمیتوانیم با نبودن آن کنار بیاییم. اطمینان داریم وقتی سوار هواپیما می شویم، قوانین آیرودینامیک همچنان معتبرند. تصور میکنیم کسی در خیابان به صورت تصادفی کسی به ما حمله نمیکند. این ها نقاط اتکایی هستند که بدون آنها قادر به زندگی نیستیم. اما باید یادمان باشد که قطعیت ها موقتیاند، همان طور که بنجامین فرانکلین گفته « هیچ چیز قطعی نیست، مگر مرگ و مالیات».

استقرا ما را گمراه میکند و به نتیجه گیری هایی نظیر این می رساند: « بشر همواره جان سالم به در برده. پس ما هم قادر خواهیم بود با هر چالشی در آینده مقابله کنیم.» در نگاه اول خوب به نظر می رسد، اما نکته حایز اهمیت این است که چنین اظهار نظری میتواند فقط از جانب بشری باشد که تا حالا جان سالم به در برده. اگر گمان کنیم زنده ماندن تا امروز نشانه ای است بر جان سالم بردن در آینده، یک ایراد جدی در استدلال است. شاید هم جدیترین ایراد.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *