۹ گام ساده برای موفقیت در مذاکره

فوریه, 2018 بدون نظر مقالات موفقیت

مایکل مسترسون در کتاب “تبدیل رویا به ثروت” در بخشی تحت عنوان “رهبران موثر می دانند چگونه مذاکره کنند”  نکات بسیار مهمی را در خصوص مذاکرات اشاره می کنند و آن ها را تحت عنوان ۹ گام ساده برای موفقیت در مذاکره نام می برد که در ادامه ارائه شده است:

  1. تا جایی که می توانید درباره طرف مذاکره تان اطلاعات بگیرید. باید بدانید با چه کسی طرف قرارداد هستید. در ضمن، موارد مشترکی با او پیدا کنید. مواردی عمیق تر که هر دو، روی آن ها توافق دارید. این یکی از مهمترین اصول موفقیت در مذاکره است
  2. برای یک نتیجه موفق در مذاکره حتما هدف اصلی تان را مشخص کنید. از خودتان بپرسید اگر قرار باشد از این مذاکره فقط به یک نتیجه برسید، می خواهید آن نتیجه چه باشد. مطمئن شوید هدف مورد نظرتان معقول و در دسترس است.
  3. دنبال تفاوت های ارزش آفرین باشید. چه چیز منحصر به فردی در رابطه با جایگاهتان وجود دارد؟ چه چیز منحصر به فردی در رابطه با جایگاه فرد مقابلتان وجود دارد؟ چطور می توانید از این تفاوت ها به نفع خودتان استفاده کنید و ارزش جایگاه تان را برای هر دو طرف مذاکره بالاتر ببرید.
  4. بدترین اتفاق ممکن را در نظر بگیرید. بدترین نتیجه ی مذاکره این خواهد بود که کلا به هیچ توافقی نرسید. اگر این امکان را از قبل در نظر داشته باشید و یک گزینه جایگزین را در نظر بگیرید، دیگر خودتان را مجبور به سازشی نخواهید کرد که سودی برایتان نداشته باشد.
  5. با کسانی مذاکره کنید که قبلا ملاقاتشان کرده باشید. برای داشتن یک مذاکره موفق هیچ وقت اولین ملاقاتتان در روز مذاکره نباشد. اگر لازم شد حتی ملاقاتی فقط برای آشنایی ترتیب دهید. این کار فشار مذاکره را کم می کند.
  6. دستور جلسه را مشخص کنید. دستور جلسه باید شامل سرفصل مطالبی باشد که می خواهید در باره شان صحبت کنید. با داشتن دستور جلسه مطمئن خواهید شد مذاکره از مسیرش خارج نمی شود و موارد بی ربط مطرح نخواهد شد.
  7. مراقب رفتارتان باشید. طعنه زدن بزرگترین اشتباه در یک مذاکره است؛ حتی اگر طرف مقابل شروع کرده باشد. اگر مذاکره پر تنش شد، بهترین کار این است که جانب ادب را نگه دارید.گوش کنید. نقطه نظر طرف مقابلتان را تائید کنید. بعد، اگر مقدور بود تلاش کنید توافقی کوچک تر و کم اهمیت تر به دست آورید.
  8. یاد بگیرد چطور از بن بست دوری کنید. به نظر من مذاکره وقتی به بن بست می رسد که دو طرف روی موارد کوچک متمرکز می شوند و به علایق مشترکشان توجه نکنند. به همین خاطر در مذاکره این که همیشه روی هدف کلی تمرکز کنید، خیلی مهم است. و این می تواند یک مذاکره را به نتیجه و موفقیت برساند.
  9. یاد بگیرید چطور از بن بست خارج شوید. وقتی به بن بست رسیدید، برای خودتان زمان اضافی بخرید. وقتی برای استراحت بگذارید و سعی کنید ذهنتان را خالی کنید. البته قبل از این کار، زمان بازگشت به مذاکره را برای همان روز یار روز دیگری در همان هفته تعیین کنید.

از مجموعه مقالات مربوط به تکنیک های موفقیت و ثروت، برگرفته شده از کتاب تبدیل رویا به ثروت نوشته مایکل مسترسون

 

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *