۷ عادت مردمان موثر

مارس, 2018 1 نظر کتاب های موفقیت

۷ عادت انسان های موفق

یادم می آید که داستان مورد علاقه مادربزرگم این بود که در دوران جوانی او همه چیز فقط دو سنت بود، اما امروز همه چیز خیلی گران  شده و همه چیز هم تقصیر دولت است.

می گفت  اون احمق های بی سواد نمی دانند قیمت ها را چگونه باید کنترل کنند. وقتی هم که من مشتاقانه به این داستان ها گوش می دادم او تا ساعات های طولانی به شکایت کردن خودش ادامه می داد.

و می شود گفت کار افراد منفعل هم دقیقا همین است، آن ها مدام روی چیزی تمرکز می کنند که هیچ کنترلی روی آن ندارند و مدام شکایت می کنند که گرانی هست و تورم هست و از این قبل صحبت ها.

اما افراد کنش گرا یا عامل یا بهتر بگوییم آدم های مسئولیت پذیر هم، این مشکلات را میبینند اما می گویند که حتی اگر شکایت کردن هم بجا و درست باشد، کمکی به من نخواهد کرد،  برای همین روی چیزی تمرکز می کنند که بتوانند آن را کنترل کنند؟ و این دقیقا همان چیزی است که افراد موفق برای موفقیت در زندگی یا موفقیت در کسب و کار یا موفقیت های مالی خود انجام می دهند.

اگر شخص کنش گرا یا همون عامل یک تجارتی داشته باشدکه در ان محصولی را می فروشد، به جای اینکه بگوید چرا امروزه مردم دیگر به محصولات خوب تمایل ندارند و اینکه چرا دولت قوانین بدی وضع کرده است  می گویند: چطور محصول خودم را بهبود ببخشم تا مشتریان من نتوانند بدون آن زندگی کنند.

آیا می دانید چه بار مسئولیت و دانشی روی این سوال است؟ و چقدر احساسا مسئولیت و سخت کار کردن می تواند جواب این نگرش باشد و به نظر شما مغز راحت طلب  ما، کدام گزینه را انتخاب می کند؟

برای همین است که اکثر مردم روی چیزی تمرکز می کنند که نمی توانند آن را کنترل کنند

عادت شماره ۱ انسان های موفق:

کنش گرا باشید،(یک شخص عامل و مسئولیت پذیر باشید)

تصور کنید در یک مراسم ختم هستید، اما این مراسم ختم با بقیه مراسم های ختم فرق دارد، شما بالای تابوت خودتان می ایستید و خودتان را می بینید، درباره خودتان چه حرفی دارید؟

این یکی از قویترین سوالاتی است که می توانید بپرسید، آیا کارهای کنونی شما چیزی هست که در راستای حرف های آن زمان شما باشد؟ می خواهید بگوید که همسر خوبی بودید؟ اگر این طور است وقتی به خانه می آیید و بلافاصله رفتار منفی با همسر خود می کنید، آیا این در راستای حرف شما است؟

آیا می خواهید به عنوان شخصی شناخته شوید که ارزش هایی را به جامعه اضافه کرده است؟ اگر چنین است آیا تلاش شما در این راستا است؟ یا فقط میانه روی را در پیش گرفته اید؛ و حاشیه امن قضیه را انتخاب کرده اید؟

تقریبا همه ما در جواب به این سوال باید نحوه زندگی خودمان را تغییر دهیم.

عادت شماره ۲ انسان های موفق:

 با درنظر گرفتن نقطه پایان شروع کنید.

 حال اگر از شما بپرسم، مهمترین چیزها برای شما چیست؟ متداولترین جواب ها سلامتی و روابط خانواده، همسر و فرزندان شما است. هیچ کس نخواهد گفت مرتب کردن پوشه ها و نگاه کردن به تلویزیون.

اما چند درصد از ما بیش تر از انکه تلویزیون نگاه کنیم و پوشه ها را مرتب کنیم، باشگاه رفته و مراقب غذایی که می خوریم هستیم یا یک محیط خانواده سالم و سلامت برای خانواده خودمان می سازیم؟

شکاف بزرگی بین حرفی که میزنیم و کاری که می کنیم و زمانی که صرف می کنیم وجود دارد.

عادت شماره ۳ انسان های موفق:

به مسائل مهم اولویت بیشتری بدهید.

 حالا تصویر کنید یک نویسنده هستید و من هم یک نویسنده هستم، هر دوی ما کتاب های جدایی می نویسیم، هر دو هم مخاطبینمان حدودا ۱۰۰ هزار نفر است. من کتاب شما را می خوانم و از آن خوشم می آید پس تصمیم می گیرم آن را با مخاطبین خودم به اشتراک بگذارم، برای همین حالا هزاران نفر دیگر، کتاب شما را خوانده و ایده شما را دنبال می کنند. شما می فهمید و با خودتان می گویید، این شخص کیست؟ من هم باید کتاب او را بخوانم. شما هم کتاب من را خوانده و به نظرتان ایده های با ارزشی دارم برای همین ، ان کتاب را با مخاطبین خود به اشتراک می گذارید. برای همین حالا هزاران نفر دیگر، کتاب من را خوانده و ایده من را دنبال می کنند. ببینید این چه قدر تفاوت دارد با زمانی که من یک حساب تقلبی در اینترنت بسازم و کتاب شما را پیدا کنم و نظر بدی بگذارم و امید وار باشم که اینطوری ممکن است چند نفر از خرید کتاب شما منصرف شده و کتاب من را بخرند.

 

عادت شماره ۴ انسان های موفق:

به معامله برد، برد فکر کنید، همه چیز برد و باخت خالص نیست، برای برد شما، یک نفر دیگر نباید حتما ببازد.

من همیشه دوست دارم اگر ویدئویی تولید و منتشر کردم و مخاطبین و افرادی که آن ویدئو را می بینند، عضو سایت یا کانال شبکه های اجتماعی من بشوند، اما هیچ وقت نمی گویم که من خیلی سخت کار کردم، یا من ساعت ها وقت را صرف این کردم، لطفا عضو شوید

برای چه کسی اهمیت دارد که من سخت کار کرده ام و ساعت ها برای ساخت این ویدئو وقت گذاشته ام؟

سوال اصلی اینجاست، آیا این برای شما ارزشی دارد؟ و اینکه چرا شما باید وقت گذاشته و عضو کانال و یا سایت من شوید و از من حمایت بکنید وقتی می توانید به کارهای دیگر خودتان برسید؟

 

عادت شماره ۵ انسان های موفق :

اول سعی کنید بفهمید بعد فهمیده شوید

حالا تصور کنید ۲ نفر وجود دارند و یک درخت سیب هم هست که فقط ۵ سیب روی آن است، هر دوی آن ها برای رسیدن به سیب ها قدشان کوتاه است اما اگر یکی روی شانه دیگری بنشیند می تواند به هر  سیب دسترسی داشته باشد. به این همکاری می گویند، مجموع از جمع اجزاء بزرگتر است، یعنی اثر جمع خیلی بیشتر از اثر تک تک اعضا است.

و البته این را هم قبول دارم که با هرکسی نمی توان این رویه را پیش گرفت، اما همیشه باید دنبال فرصتی برای ایجاد همکاری باشید.

هر باری که یک فرصت همکاری ایجاد کنید، بیش تر از آنچه که به تنهایی می توانستید سیب بدست خواهید آورد،

عادت شماره ۶ انسان های موفق:

همکاری کنید

 فردی ساعت ها است که در حال بردین تنه یک درخت است. بعد از مدتی همسایه او طاقتش سرمی آید و به او می گوید: اگر اره را تیز کنی، سریع تر می توانی درخت را ببری، فرد جواب می دهد اما تیز کردن اره زمان بر است. ممکن است از شنیدن این داستان خنده تان بگیرد، ولی این همان کاری است که اغلب ما در زندگی خودمان می کنیم. ما نمی توانیم روزی نیم ساعت و هفته ای تنها ۴ بار برای رفتن به باشگاه وقت بگذاریم تا جایی که سلامت ما به قدری تنزل می یابد که دگر نمی توانیم در کارهای خودمان موثر باشیم. نمی توانیم در روز  ۱۵ دقیقه کتاب بخوانیم و مغز خودنان را تقویت کنیم؛ نه، این چیز ها وقت زیادی می برند.

ولی هنوز جسارت آن را داریم که دنبال ترفندهایی برای موثر و مفید بودن باشیم، یا دنبال یافتن رمز و رازهای موفقیت باشیم.

این دقیقا مانند این اسن که مهندس خودتان برای ساختن ساختمانتان بگویید، زیر بنا را بی خیال! از کجا می توانیم آجرهای جادویی را که در هوا معلق می مانند را پیدا کنیم؟

عادت شماره ۷ انسان های موفق:

اره را تیز کنید

و این ۷ عادتی هستند که از نظر استفاون کاوی هر انسان موفقی دارد.

1 نظر
  1. سامان

    این کتاب نقطه شروع من برای رسیدن به موفقیت های بزرگ بود
    حتما بخوانید

    پاسخ

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *