۱۰ اصل موفقیت مالی ریچارد برانسون

فروردین, ۱۳۹۷ بدون نظر نقل قول ها

ریچارد برانسون، کارآفرین میلیاردر و نویسنده ی چند کتاب پرفروش، در چشم بسیاری از صاحبان بلند پرواز کسب و کار به یکی از نمادهای موفقیت مالی تبدیل شده است. توصیه های الهام بخش او به بسیاری از کارآفرینان کمک کرده است با بهره گیری از تجربه ی گرانبهای وی از ساخت امپراطوری ویرجین، استارتاپ های خود را بهتر هدایت کنند و به موفقیت مالی برسند.

این ۱۰ قانون برای موفقیت مالی را بخوانید ک و حتما در کسب و کار خود آن ها را مد نظر قرار دهید چرا که در موفقیت مالی خود ریچارد برانسون نقش داشته اند و جزء تکنیک های موفقیت و ثروت خود ریچارد برانسون می باشند و هر شخصی می توانید با به کار گیری این اصول، از موفقیت مالی وی الگو برداری  کرده و به موفقیت های بزرگ مالی در زندگی خود برسد.

 

اصول و قوانین موفقیت مالی از زبان ریچارد برانسون

اصل اول موفقیت مالی : شهامت داشته باشید و به احساس درونی تان اعتماد کنید.

اعتماد داشتن به خود برای رسیدن به موفقیتراه اندازی یک کسب و کار نیازمند ریسک پذیری و نوآوری در حوزه هایی است که دیگران این کار را نکرده اند. پول و موفقیت مالی، شهرت، و روابط شخصی اغلب در اولویت قرار می گیرند اما کارآفرینان باید بدانند کجا شانسشان را امتحان کنند و کجا نه.

وقتی ریچارد برانسون خطوط هوایی ویرجین آتلانتیک را در سال ۱۹۸۴ و ویرجین استرالیا را در سال ۲۰۰۰ راه اندازی کرد، اعضای دیگر هیئت مدیره در مورد احتمال موفقیت مالی این دو تردید داشتند. اما ریچارد برانسون فرصتی را شناسایی کرد و محکم به آن چسبید و در نهایت اعتمادی که به خودش داشت نتیجه داد. ویرجین آتلانتیک در حال حاضر سالانه بیش از ۵ میلیون مسافر را جابجا می کند. ویرجین استرالیا نیز به دومین ایرلاین بزرگ این کشور تبدیل شده است.

اصل دوم موفقیت مالی : اجازه ندهید موانع شخصی جلوی شما را بگیرند.

موانع رسیدن به موفقیتشاید برایتان جالب باشد بدانید ریچارد برانسون به خوانش پریشی یا دیسلکسیا مبتلاست و به همین دلیل در سن ۱۶ سالگی به دلیل عدم توانایی در ادامه ی تحصیلات خود، مدرسه را ترک کرد. خوانش پریشی نوعی معلولیت است که موجب بروز اختلال در روان‌خوانی و یا درک مطلب می‌ شود. اما ریچارد برانسون این نقطه ضعف خود را در هیبت یک کارآفرین به یک نقطه ی قوت تبدیل کرد.

هنگام بازبینی تبلیغات و بازاریابی خطوط هوایی ویرجین، همکاران ریچارد برانسون همه چیز را بلند بلند برایش می خوانند و دیدی کلی از مفهوم اصلی موضوع به او می دهند. به این ترتیب او لغات و اصطلاحات تخصصی و فنی این حوزه را از متون حذف و آنها را با کلمات عادی و روزمره جایگزین می کند.

یچارد برانسون در این باره می گوید: «هر وقت مشکلی پیش می آید یا نقطه ضعفی در خود پیدا می کنید، بهترین راه برای مقابله با آن این است که منفی ها را به مثبت تبدیل کنید».

اصل سوم موفقیت مالی : شبکه ی مستحکمی از ارتباطات شکل دهید.

اصول موفقیت مالی : شبکه محکمی از ارتباطاتیک ایده ی کسب و کاری هر چقدر هم که فوق العاده باشد، تا کسی چیزی درباره اش نداند و شخص بانفوذی نباشد که به شما در اجرایی کردنش کمک کند ارزشی نخواهد داشت. یک کارآفرین موفق شبکه سازی را زود شروع می کند، و با رشد کسب و کار خود به این کار ادامه می دهد.

وقتی ریچارد برانسون در دهه ی ۱۹۷۰ برای راه اندازی ویرجین موزیک شبکه سازی را شروع کرد، از همان ابتدا با جدیت تمام به سراغ مدیر برنامه ها رفت و با موسیقیدانان مختلفی جلسه گذاشت تا آنان را به امضای قرارداد با ویرجین موزیک ترغیب کند و بتواند عوامل پخش خود را پیدا کند. شما نیز می توانید شبکه سازی را با شرکت در رویداد های صنعت مورد نظر خود، پیوستن به اتحادیه های کسب و کاری و فعالیت روی شبکه های اجتماعی آغاز کنید تا بتوانید به موفقیت مالی مد نظرتان دست یابید.

اصل چهارم موفقیت مالی : آغوش خود را به روی تغییر باز کنید.

تغییرات در رسیدن به موفقیت مالیبا وجود تغییر و تحولات اقتصادی و پیشرفت های فناوری که با سرعت نور همه چیز را دگرگون می کنند، تغییر چه بخواهید و چه نخواهید جزئی از زندگی شما خواهد بود.

ریچارد برانسون در ویرجین رکوردز استاد مدیریت تغییر بود؛ از گذار صفحه به نوار کاست و سی دی گرفته تا رسیدن از مغازه های کوچک به فروشگاه های بزرگ. ریچارد برانسون مدل کسب و کار ویرجین رکوردز را پیش از فروش آن به EMI در سال ۱۹۹۲، بارها تغییر داد.

 

 

اصل پنجم موفقیت مالی : بدانید چه زمانی باید تقاضای کمک کنید و این کار را انجام دهید.

تقاضای کمک در رسیدن به موفقیت مالیکارآفرینان در هر سن و سالی هم که باشند ممکن است در برهه هایی فکر کنند همه چیز را می دانند و حتی از پس انجام همه ی کارها بر می آیند. اما کارآفرینان نیز انسان هستند و محدودیت های انسانی دارند. گاهی اوقات بهترین کار این است که به سراغ آشنایان قابل اعتماد خود بروید و از آنها راهنمایی یا کمک بگیرید.

ریچارد برانسون در سن ۱۹ سالگی کسب و کار فروش صفحات موسیقی با استفاده از پست را به راه انداخت اما هیچگاه در مورد تدوین طرح کسب و کار از کسی راهنمایی نگرفت. به همین دلیل طی تصمیمی خام سعی کرد برای فرار از مالیات، صفحه های موسیقی را از طریق گمرک قاچاق کند. ریچارد برانسون توسط مأموران گمرک انگلیس بازداشت شد و مادرش با قرار وثیقه او را آزاد کرد. مادر ریچارد برانسون بعدها به یکی از قابل اعتمادترین راهنماهای او در کسب و کار بدل شد.

ریچارد برانسون می گوید: «وقتی به سال ۱۹۶۹ فکر می کنم، می بینم توصیه ای که مادرم از روی درک طبیعی خود به من کرد دقیقاً همان چیزی بود که نیاز داشتم بشنوم».

اصل ششم موفقیت مالی : به صحبت های مشتریان خود گوش کنید.

اهمیت گوش کردن به صحبت مشتریان در رسیدن به موفقیت مالیاز سرک کشیدن به شبکه های اجتماعی گرفته تا شیوه های قدیمی تری مثل تماس های تلفنی، لازم است با مشتریان ارتباط بگیرید و به آنها نشان دهید شنوای صحبت هایشان هستید و برطرف کردن نیازهای آنان برایتان چقدر مهم است.

برای مثال، ریچارد برانسون برای آنکه فوراً بتواند بفهمد شرکت های تحت مدیرتش را چگونه می تواند بهبود ببخشد به سراغ شبکه های اجتماعی می رود. ریچارد برانسون می گوید: «ما از طریق نظرات و کامنت های مشتریانمان، مشکلات محصولات و خدماتمان را از هر زمان دیگری سریع تر متوجه شدیم. در واکنش به این موضوع سامانه هایی راه اندازی کردیم تا مشتریانی که سؤال یا مشکلی دارند بتواند فوراً پاسخ خود را از تیم ما دریافت کنند. خود من سعی می کنم هر روز به تعدادی از سؤالات دنبال کنندگانم پاسخ بدهم».

اصل هفتم موفقیت مالی : تمرکز خود را طی دروه ی رشد کسب و کارتان حفظ کنید.

تمرکز در موفقیت مالیکارآفرینان حتی اگر کار خود را با یک ایده ی فوق العاده، عشق و علاقه و تمرکزی بالا شروع کنند باز هم ممکن است در میانه ی راه تمرکز خود را از دست بدهند و تصمیم به تغییراتی بگیرند که برای اهداف کلی کسب و کارشان چندان معنادار نباشند. ریچارد برانسون به شما توصیه می کند مأموریت خود را بشناسید، از شکل گیری ساختار اولیه به شکلی صحیح اطمینان حاصل کنید، تیم درستی گرد هم بیاورید و به جزئیات توجه کنید.

برای مثال، مدیرعامل زیردست ریچارد برانسون در ویرجین آمریکا در یک برنامه ی آموزشی سالانه شرکت می کند که به «حفظ اشتیاق روزهای اول» کمک می کند.

ریچارد برانسون در این باره می گوید: «هدف از این کار این است که تیم های خود را به روز و در کنار هم نگه داریم. این باعث می شود به وضعیت موجود دلخوش نشوند».

اصل هشتم موفقیت مالی : مثبت بودن را فراموش نکنید.

نگرش مثبت در رسیدن به موفقیت مالیکارآفرینی به شخصیتی استوار نیاز دارد. اما گاهی اوقات صاحبان کسب و کار به رفتارهای پرخاشگرانه با مشتریان، رقبا و تیم های خود وسوسه می شوند.

هیچ کس دوست ندارد برای یک انسان خودرأی یا سؤاستفاده گر کار کند. کارآفرینان موفق میان رفتار تهاجمی در کسب و کار و رفتار محترمانه با همکاران و تیم خود تعادلی می یابند. اگر شرکت ها یا افرادی که با آنها سر و کار دارید به رویکرد مثبت شما واکنش نشان نمی دهند شاید بهتر باشد به جای اتخاذ رویکردی منفی، افراد دیگری را جایگزین آنها کنید.

ریچارد برانسون در این باره می گوید: «امیدوارم علت موفقیت مالی ما در ویرجین این باشد که به جای رفتارهای منفی، پرخاشگرانه و طلبکارانه، با همه به شکلی مثبت و سازنده رفتار می کنیم».

اصل نهم موفقیت مالی : به تشویق کار تیمی و تفریح بپردازید.

اصل کار تیمی در موفقیت مالیشما به عنوان مؤسس شرکت خود ممکن است همان کسی باشید که در رویداد های مختلف به معرفی محصولتان می پردازید و ویژگی های منحصر به فرد آن را به رخ دیگران می کشید. اما این کار بدون یاری همکاران و هم تیمی های شما که در پشت صحنه زحمت زیادی برای آن محصول کشیده اند میسر نمی شد. تیم هایی که اعضای آنها خوشحال هستند و در کنار یکدیگر فعالیت می کنند می توانند کارهای بزرگی انجام دهند.

برای مثال، گروه ویرجین را در نظر بگیرید. این گروه المپیک تابستانی را با شرکت در مسابقات تفریحی جشن گرفت. ریچارد برانسون در این باره می گوید: «رویدادهایی نظیر این، می توانند به در هم شکستن موانع دپارتمانی و دستیابی به کار تیمی بهتر کمک کنند، چرا که کارمندان یکدیگر را در محیطی غیر رسمی بهتر می شناسند. این کار نتیجه ی بسیار خوبی دارد و به کارمندان شما نشان می دهد کمی تفریح در محیط کار هیچ اشکالی ندارد».

اصل دهم موفقیت مالی : از مسیر خروج نترسید.

فهمیدن زمان مناسب برای فروش می تواند دشوار باشد، چون شما به عنوان مؤسس و کارآفرین ممکن است به کسب و کار و تیم خود وابستگی پیدا کنید. کمک و بازخور گرفتن از مشاوران مورد اعتماد در مورد اینکه آیا فروش برای سلامت کلی شرکت شما خوب است یا نه، می تواند راهگشا باشد.

ریچارد برانسون طی سالیان، تعدادی از شرکت های گروه ویرجین را فروخت که احتمالاً برجسته ترین آنها فروش ویرجین رکوردز به EMI بوده است. او می گوید: «آن روز برای من بسیار احساسی بود، حتی لحظه ای رسید که اشک ریختم. اما وقتی به عقب نگاه می کنم می بینم زمان درستی برای فروش آن انتخاب کرده بودیم و این تصمیم برای کلیت گروه ویرجین تصمیم درستی بود. این کار آینده ی گروه ما را تضمین کرد و پول لازم برای سرمایه گذاری روی کسب و کارهای تازه ای را در اختیار ما قرار داد».

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *