هدف و موفقیت: هدف بدون برنامه، آرزویی بیش نیست

دی, ۱۳۹۶ بدون نظر مقالات موفقیت

هدف و موفقیت دو موضوع کاملا وابسته به یکدیگر می باشند و یکی از اصلی ترین مسائلی که در موفقیت هر فرد چه موفقیت مالی، کاری و یا موفقیت در زندگی از اهمیت بالایی برخوردار است و می توانیم بگوییم اساس موفقیت است، شناخت و انتخاب هدف است، و انسان، آزاد و مختار است و می تواند هدف خود را براساس عقل و منطق انتخاب کند، بنابراین در هر اقدامی باید بدانیم چه می خواهیم، به کجا باید برویم و از چه ابزارهایی برای رسیدن به مقصد بهره ببریم تا بتوانیم بهترین راه رسیدن به آن را برگزینیم.

 تا مقصد و مقصود برای ما مشخص نباشد، انتخاب راه و رسیدن به آن هم مقدور نخواهد بود.رسیدن به مقصد با هدف نامعلوم و راه نامشخص و در زمان غیر معین، امری ناممکن است.

هدف و موفقیت لازم و ملزوم یکدیگر هستند و امکان ندارد بدون داشتن هدف شما به موفقیتی برسید

هدف و موفقیت در زندگی

زندگیِ بدون هدف و مقصد، زندگی واقعی نیست. هدف شما، نگرش شما را به زندگی و طبیعت معلوم می کند و نشانگر شخصیت شماست.
اگر شما به اهداف بلند و عالی فکر می کنید و در صدد هستید به آن ها برسید، باید بدانید که شما از شخصیتی بزرگ برخوردارید؛ چرا که اندیشه و هدفی بزرگ دارید.اما اگر اهداف شما کوچک و محدود باشد، فعالیت شما نیز اندک و محدود خواهد بود و این فرآیند طبیعی است زیرا وقتی موتور محرک شما ضعیف باشد، هیچ گاه انتظار آن را نداشته باشید که بتوانید حرکت نیرومندتری داشته باشید و کارهای بزرگ انجام دهید.
افرادى كه از محيط هاى كوچك و با امكانات كم و زمينه هاى نامساعد به موفقيت هاى شگفت انگيز دست يافته اند، اين حقيقت را به خوبى ثابت كرده اند كه انتخاب هدف و ايمان به آن مى تواند انسان را به اوج كمال برساند.
اما چرا بايد اهداف را مشخص كرد؟ جواب ساده است چون شما را روي مقصد متمركز نگه مي دارد. و هر گاه كه سر  يك دو راهي قرار بگيريد از قبل تصميم خود را گرفته ايد چون شما از خود مي پرسيد كدام را براي رسيدن به هدف مناسب تر است؟

اين دوراهي ها هر روز هر هفته و هر ماه در برابر ما سبز مي شوند و اگر راه ما مشخص نباشد سبب افزايش فشار و تنش و در نهايت خستگي مي شوند. هر چند ممكن است در راه رسيدن به هدف مجبور باشيد از بسياري موقعيت ها صرفنظر كنيد. و اين هم سبب افزايش استرس شود بنابراين بايد در انتخاب هدف و تعيين زمان رسيدن به آن بيشتر دقت كنيد و تا حد امكان براي مشكلات پيش بيني نشده تدابيري پيش بيني كنيد. اين تدابير مانند لاستيك زاپاس ماشين است اگر براي چهار چرخ خود يك زاپاس داشته باشيد عاقلانه است و براي هر چرخ يك چرخ زاپاس يعني سنگين شدن اتومبيل زندگي بنابراين استفاده از چنين تدابيری در حد تعادل از فشار و استرسی كه به شما وارد می شود می كاهد.
نكته ديگري كه وجود دارد اين است كه در ترسيم اهداف بايد مطمئن شويد واقعاً آنها را مي خواهيد چون اگر اين گونه باشد در پستی بلندی ها راه به جای دچار شدن به دلهره و استرس وارد عمل می شويد و برای آن می جنگيد.

داشتن هدف و موفقیت کسب کردن از زبان حضرت علی (ع)

انسان هاى بزرگ با انتخاب كردن هدف هاى بزرگ، جلوه مى كنند و براى رسيدن به خواسته هاى مهمشان همت و تلاش مى كنند. چنان كه على(ع) فرمود: (قدر الرجل على قدر همته;۴ ارزش هر انسان به اندازه همت او است.)

۵ نکته‌ مهم برای نوشتن و حفظ هدف و موفقیت در زندگی

  1. هدف خود را با تمامی جزئیات ممکن مشخص کنید و تمام جزئیات را در ذهن تجسم کنید.
  2. یک لیست کامل از دلایل خود را برای رسیدن به هدف بنویسید.
  3. سعی کنید هدفتان را به قسمت های کوچک تقسیم کنید و مشخص کنید بعد از هر هدف کوچک باید به چه هدفی برسید تا در نتیجه آن اهداف کوچک هدف بزرگتر و اصلی شما به دست آید.
  4. نیازی نیست که همه کارها را خودتان انجام دهید، باید به این فکر کنید چگونه می توانید از دیگران در رسیدن به اهداف و موفق شدنتان کمک بگیرید. کارهایی را انجام دهید که فقط و فقط خودتان می توانید انجام دهید و کارهای که توسط دیگران قابل انجام است به آن ها واگذار کنید.
  5. هرگز نا امید نشوید و البته اگر طبق نکته شماره ۲ شما دلایل کافی برای رسیدن به اهدافتان داشته باشید هرگز نا امید نخواهید شد.
برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *